با پیشرفت تکنولوژی هوشمندسازی خانه به عنوان یک روش محبوب گسترش پیدا کرده است. در این روش تمام ابزارهای خانه قابلیت اتصال به اینترنت و یک دستگاه هوشمند را دارند و کنترل آن ها از راه دور امکان پذیر است. این سیستم می تواند مزایای متعددی چون سهولت دسترسی، کنترل از راه دور و بهینه سازی انرژی را برای شما ایجاد کند. در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که هوشمندسازی خانه برای چه وسایلی امکانپذیر است و مزایا و معایب این روش چیست تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

هوشمندسازی خانه

هوشمندسازی خانه چیست؟

هوشمندسازی خانه روشی است، که در آن وسایل و دستگاه‌های موجود در خانه می‌توانند به طور خودکار از راه دور از هر نقطه و با اتصال به اینترنت با استفاده از تلفن همراه یا سایر دستگاه‌های شبکه کنترل شوند. دستگاه‌های یک خانه هوشمند از طریق اینترنت به یکدیگر متصل هستند و به کاربر اجازه می‌دهند تا عملکردهایی مانند دسترسی امنیتی به خانه، دما، روشنایی و سینمای خانگی را از راه دور کنترل کند.

چه وسایلی از خانه قابلیت اتصال هوشمند را دارند؟

خانه هوشمند به صاحبان خانه این امکان را می دهد تا با استفاده از تلفن هوشمند یا تبلت از طریق اتصال به اینترنت، وسایل، ترموستات، چراغ ها و سایر دستگاه ها را از راه دور کنترل کنند. خانه های هوشمند را می توان از طریق سیستم های بی سیم یا با سیم راه اندازی کرد.
فناوری خانه هوشمند راحتی و صرفه جویی در هزینه را برای صاحبان خانه فراهم می کند.
خطرات و اشکالات امنیتی همچنان گریبان سازندگان و کاربران فناوری خانه های هوشمند را ممکن است بگیرد.
اگرچه اتوماسیون خانگی در مقیاس کامل برای هوشمندسازی خانه ممکن است، بسیار هزینه داشته باشد، محصولات کوچکتر فردی با هزینه کمتر می توانند به شما کمک کنند که یه خانه هوشمند داشته باشید.

خانه های هوشمند چگونه کار می کنند؟

دستگاه های یک خانه هوشمند به یکدیگر متصل هستند و می توان از طریق یک نقطه مرکزی – تلفن هوشمند، تبلت، لپ تاپ یا کنسول بازی به آنها دسترسی داشت. قفل درها، تلویزیون ها، ترموستات ها، نمایشگرهای خانگی، دوربین ها، چراغ ها و حتی وسایلی مانند یخچال را می توان از طریق یک سیستم اتوماسیون خانگی کنترل کرد. این سیستم بر روی تلفن همراه یا سایر دستگاه های شبکه نصب شده است و کاربر می تواند برنامه های زمانی برای اعمال تغییرات خاص ایجاد کند.

لوازم خانگی هوشمند دارای مهارت های خودآموزی هستند تا بتوانند برنامه های صاحب خانه را یاد بگیرند و در صورت نیاز تنظیمات را انجام دهند. خانه های هوشمند مجهز به کنترل روشنایی به صاحبان خانه اجازه می دهد مصرف برق را کاهش دهند و از صرفه جویی در هزینه های مرتبط با انرژی بهره مند شوند.

بیشتر بدانید: دلایل خرابی پایه کابینت

اتصال خانه هوشمند به موبایل

برخی از سیستم‌های اتوماسیون خانگی در صورت مشاهده هرگونه حرکتی در خانه به صاحب خانه در صورت عدم حضور آنها هشدار می‌دهند، در حالی که برخی دیگر می‌توانند در صورت بروز موقعیت‌های قریب‌الوقوع با مقامات – پلیس یا آتش نشانی – تماس بگیرند.

چگونه یک خانه هوشمند بسازیم؟

1-گرمایش

محصولات خانه های هوشمند اکنون کنترل بیشتری بر دستگاه های گرمایشی از جمله زمانی که محصولات روشن، خاموش و کنترل می شوند، امکان پذیر می کنند. محصولات هوشمند ممکن است مجهز به حسگرهای دما یا رطوبت باشند تا در صورت رعایت معیارهای خاصی، به طور خودکار روشن یا خاموش شوند. این خط از نوآوری های خانه های هوشمند به سیستم های تهویه مطبوع نیز توسعه یافته است.

2-نورپردازی

اغلب با استفاده از تلفن همراه، میز، یا کنترل از راه دور سفارشی مخصوص یک محصول، محصولات نورپردازی اکنون قابلیت های صاحبان خانه را افزایش می دهند. چراغ ها را می توان روشن و خاموش کرد، بر اساس برنامه زمان بندی قرار داد، یا تنظیم کرد که بر اساس زمان طلوع یا غروب خورشید تغییر کند.

مانند برخی از محصولات سنتی تر، چراغ ها اغلب می توانند بر اساس حرکت تغییر کنند. لامپ های هوشمند می توانند از طریق Wi-Fi ارتباط برقرار کنند و آمار یا معیارها را به تلفن شما نمایش دهند.

این دسته روشنایی همچنین ممکن است شامل محصولات خانه هوشمندی باشد که نور را کنترل یا جلوی ورود نور را میگیرند. ممکن است پرده‌های خودکار بر اساس برنامه‌های طلوع خورشید نصب و بسته شوند. از طرف دیگر، پرده های الکترونیکی به کاربران این امکان را می دهند که پرده های خود را با استفاده از یک دستگاه دستی مدیریت کنند.

3-صوتی/تصویری

یکی از جنبه‌های سرگرم‌کننده‌تر خانه‌های هوشمند، بسیاری از محصولات صوتی و تصویری آن است که اکنون به یکدیگر متصل شده‌اند و می‌توان آن‌ها را با یک ریموت کنترل کرد. تلویزیون و بلندگوها اکنون قابلیت‌های بیشتری برای پخش با دستور از پیش تعیین شده یا با استفاده از برنامه‌ها دارند.

4-امنیت

یکی از معقول ترین جنبه های یک خانه هوشمند، قابلیت های امنیتی افزایش یافته آن است. اکنون بسیاری از محصولات دارای قابلیت‌های دوربین هستند که حرکت را ردیابی می‌کنند، فیلم می‌گیرند یا امکان فید ویدیوی زنده را فراهم می‌کنند. این قابلیت بهتر است برای همگام سازی با زنگ در نصب شده باشد یا تنظیم شود که در مناطق خاصی از ملک شما نمایش داده شود. این ویدیوها ممکن است امکان تماس ویدیویی با فردی را که نزدیک درب منزل شماست، فراهم بیاورد.

بسیاری از خانه های هوشمند نیز با کیت های امنیتی مدرن بازسازی می شوند. این شامل آشکارسازهای حسگر حرکت در زمانی که افراد نباید در خانه باشند، نظارت بر خانه، اعلان‌ها و هشدارهای رفتار مشکوک، و امکان قفل کردن درها یا پنجره‌ها از راه دور با استفاده از تلفن است.

بیشتر بدانید: بهترین آب معدنی ایران

مزایا و معایب خانه هوشمند

دیگر امکانات نصب شده برای هوشمندسازی خانه

بخش بسیار بزرگی از خانه های هوشمند به دستیارهای دیجیتال یا هاب های خانگی مربوط می شود. این محصولات اغلب با استفاده از صدای شما فعال می شوند و می‌توانند دستورات، را دریافت کنند، تقویم شما را سازماندهی کنند، تماس‌های کنفرانسی را برنامه‌ریزی کنند، یابرای یادآوری آن ها هشدار بدهند. اگرچه این دستیارهای دیجیتال به طور خاص به خانه فرد مربوط نمی شود، و برای سهولت کار در اداره ها نیز کاربرد داند.

ردیاب‌های هوشمند دود و مونوکسید کربن نه تنها زنگ خطر را به صدا در می‌آورند، بلکه می‌توانند با تلفن شما ارتباط داشته باشند تا در صورت دور بودن از ملک خود به شما هشدار دهند. این دستگاه‌ها اغلب می‌توانند برای ارسال اعلان‌های اضطراری به مخاطبین مشخص شده تنظیم شوند.

سیستم های آبیاری خودکار مدتی است که قابلیت برنامه ریزی را داشته اند. اکنون، سیستم‌های آبیاری هوشمند شرایط آب و هوایی و محیطی را به عنوان عاملی برای این ویژگی‌ها در برنامه‌های آب موجود می‌دانند. سیستم‌های آبیاری هوشمند شرایط مرتبط با رطوبت را کنترل می‌کنند و در حفظ آب تلاش می‌کنند.

مزایا و معایب هوشمندسازی خانه

مزایا شامل موارد زیر است:

نصب سیستم فناوری خانه هوشمند راحتی را برای صاحبان خانه فراهم می کند. به جای کنترل لوازم خانگی، ترموستات، روشنایی و سایر ویژگی ها با استفاده از دستگاه های مختلف، صاحبان خانه می توانند همه آنها را با استفاده از یک دستگاه کنترل کنند – معمولاً یک تلفن هوشمند یا تبلت.

از آنجایی که کاربران به یک دستگاه قابل حمل متصل هستند، می‌توانند اعلان‌ها و به‌روزرسانی‌ها را در مورد مشکلات خانه‌شان دریافت کنند. به عنوان مثال، زنگ‌های هوشمند به صاحبان خانه اجازه می‌دهند افرادی را که به درب خانه می‌آیند، حتی زمانی که در خانه نیستند، ببینند و با آنها ارتباط برقرار کنند. کاربران می توانند دمای داخلی، روشنایی و لوازم خانگی را نیز تنظیم و کنترل کنند.

برای هزینه راه اندازی سیستم هوشمند، صاحبان خانه می توانند از صرفه جویی قابل توجهی در هزینه بهره مند شوند. لوازم خانگی و الکترونیک را می توان با کارایی بیشتر استفاده کرد و هزینه های انرژی را کاهش داد

نکات منفی هوشمندسازی خانه

در حالی که خانه هوشمند راحتی و صرفه جویی در هزینه را ارائه می دهد، هنوز چالش هایی وجود دارد. خطرات و اشکالات امنیتی همچنان گریبان سازندگان و کاربران این فناوری را می گیرد. به عنوان مثال، هکرهای ماهر می توانند به لوازم خانگی مجهز به اینترنت یک خانه هوشمند دسترسی پیدا کنند.

اقدامات برای کاهش خطرات چنین حملاتی شامل محافظت از وسایل هوشمند و دستگاه‌های دارای رمز عبور قوی، استفاده از رمزگذاری در صورت وجود، و فقط اتصال دستگاه‌های مورد اعتماد به شبکه است.

بیشتر بدانید: مواد معدنی مورد نیاز بدن

مشکلات خانه هوشمند

همانطور که در بالا ذکر شد، هزینه های نصب فناوری هوشمند می تواند از چند هزار دلار برای یک سیستم بی سیم تا ده ها هزار دلار برای یک سیستم سیمی سخت باشد. پرداخت این بهای سنگینی است، به خصوص که ممکن است یادگیری کار با این سیستم ها برای همه افراد خانواده دشوار باشد.