دانستن محل نگهداری انواع مختلف غذا در یخچال برای اطمینان از سالم ماندن غذای شما برای خوردن مهم است. چیدمان یخچال همچنین به جلوگیری از انتشار باکتری های مضر از غذاهای خام به غذاهای آماده کمک می کند.

آیا می دانید محصولات گوشت خام را در کدام قفسه باید نگهداری کنید و چرا؟ آیا می دانید کجای یخچال برای میوه و سبزیجات مناسب تر است؟ در مورد غذاهای آماده یا شیرینی ها چطور؟

در این مقاله، نحوه نگهداری مواد غذایی در یخچال را به صورت ایمن بررسی خواهیم کرد و به طور خلاصه توضیح خواهیم داد که کدام غذاها باید در کدام قفسه ها قرار گیرند.

بیشتر بدانید: ویژگی های دکور خانه مدرن

چیدمان یخچال

 زیباترین چیدمان یخچال

  • آشنایی اولیه با قسمت های سردتر و گرمتر در یخچال خانه

همه یخچال‌های خانگی دارای قفسه‌های داخلی، کشو و محفظه‌های نگهداری در داخل در هستند، اما آیا می‌دانید کدام غذاها کجا می‌روند؟ اگر غذاها به درستی نگهداری نشوند، خطر آلودگی متقاطع بین غذاهای خام یا آماده و غذاهای آماده را دارید. در بدترین موارد، این می تواند باعث مسمومیت غذایی شود.

  • قفسه های بالایی

غذاهایی که نیازی به پخت ندارند، مانند باقی مانده غذاها یا اغذیه را در این قفسه بگذارید

  • قفسه های پایین / میانی

لبنیات مانند شیر، پنیر، ماست و کره.

  • قفسه پایین

این سردترین قسمت یخچال شماست و باید گوشت خام و ماهی را در آن قرار دهید. قرار دادن غذای خام در قفسه پایینی نیز خطر آلودگی متقاطع را به حداقل می رساند.

  • کشوها

سبزیجات، سالادها و میوه ها باید در بسته بندی اصلی خود در کشوی سالاد نگهداری شوند. این مکان همچنین مکان خوبی برای نگهداری گیاهان است، زیرا آنها نمی توانند به پشت یخچال منجمد شوند.

  • قفسه های درب

این قسمت گرم ترین قسمت یخچال است و بیشتر در معرض نوسانات دما است. غذاهایی که دارای مواد نگهدارنده طبیعی هستند، مانند چاشنی ها، مرباها و آب میوه ها را در اینجا نگهداری کنید.

بیشتر بدانید: نصب جک کابینت

حذف بسته بندی کاغذی

  • حذف بسته بندی کاغذی و مقوایی و استفاده از بسته بندی یک دست

10 نکته مهم برای نگهداری  بهتر مواد غذاییآیا کسی دوست دارد به کیسه های پلاستیکی و جعبه های مقوایی نگاه کند؟ من فکر نمی کنم. ادامه دهید و بسته بندی های اطراف میوه، تخم مرغ، فنجان ماست، قوطی های آب گازدار و غیره را بردارید. سپس از ظروف همسان شفاف استفاده کنید و اقلام خود را بر اساس دسته بندی مرتب کنید. این به یخچال شما کمک می کند تا یکنواخت تر به نظر برسد و اطمینان حاصل شود که می توانید دقیقاً آنچه را که در دسترس است ببینید. و اگر چاشنی‌های اضافی دارید (می‌دانم که دارم)، از سوزان کوچک تنبل برای لوازم ضروری روزمره مانند سس کچاپ و خردل استفاده کنید.

 ترفندهایی برای افزایش ماندگاری مواد غذایی در چیدمان یخچال

1-تا حد امکان غذاهای خام و پخته را از یکدیگر جدا نگه دارید.

اقلام پخته و آماده را در قفسه بالایی، همیشه بالاتر از غذای خام قرار دهید تا از احتمال چکیدن یا افتادن غذای پخته شده و آلوده شدن آن جلوگیری شود.

2-یخچال خود را مرتب تمیز کنید.

برای گوشه های یخچال که تمیز کردن آن سخت است، سعی کنید از یک مسواک قدیمی استفاده کنید.

3- سالاد و سبزیجات را در قسمت سرد یخچال نگهداری نکنید

مراقب باشید که غذاهای تازه مانند سالادها و سبزیجات را از پشت یخچال دور نگه دارید و اجازه ندهید آنها یخ بزنند – دمای پشت یخچال سردتر است و این
کره و پنیرهای نرم لازم نیست در سردترین قسمت یخچال قرار داشته باشند – بنابراین در حالی که ما لبنیات را در قفسه میانی توصیه می کنیم، قفسه های پایین برای لبنیات نرم تر مشکلی ندارند.
4-برخی از میوه ها و سبزیجات را خارج از یخچال نگهداری کنید

این توصیه برای میوه هایی است که عموما گاز تولید می کنند مانند: آووکادو، موز، شلیل، هلو، گلابی، آلو و گوجه فرنگی می توانند باعث فاسد شدن زودرس برخی از سبزیجات شوند.

5-پس از باز شدن، شیشه های چاشنی، مربا و ژله باید در یخچال نگهداری شود.

6- بسته بندی مناسب غذا قبل از قرار دادن در یخچال

غذاهای پخته شده باید به طور مناسب پوشانده شوند در حالی که گوشت خام و ماهی در ظرف های دربسته نگهداری شوند.

7 یخ زدایی را در داخل یخچال انجام دهید.

بر اساس گزارش بیش از نیمی از بریتانیا (54٪) گوشت و ماهی را در دمای اتاق یخ زدایی می کنند. انجام این کار می‌تواند باعث رشد باکتری‌ها با گرم‌تر شدن غذا شود، بنابراین در یخچال یخ‌زدایی کنید.

8-هرگز غذای داغ را داخل یخچال قرار ندهید

قرار دادن غذای داغ داخل یخچال، باعث افزایش دمای کلی و مسمومیت غذایی و فاسد شدن آن می شود.

چیدمان یخچال برای زیبایی بیشتر