آیا تا به حال احساس کرده اید که شما تنها کسی هستید که خانه ای همیشه نامرتب دارید؟ آیا شده است که تمام آخر هفته‌ها را به تمیز کردن و نظم دادن به خانه اختصاص داده باشید، و روزهای بعد دوباره خانه را آشفته و نامرتب دیده اید؟ حفظ نظم ایجاد شده در خانه شاید مهمتر از تمیزی اساسی آخر هفته باشد. ما در این مقاله قصد داریم تکنیک هایی ساده برای نظم دادن به خانه به شما بیاموزیم که همیشه خانه ای تمیز و مرتب داشته باشید.

نظم دادن به خانه می‌تواند تأثیر زیادی بر زندگی روزمره و روحیه شما داشته باشد. برای این منظور، چندین اصول و تکنیک وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید:

1. مرتب‌سازی و طبقه‌بندی

تفکیک اشیا: ابتدا اشیای موجود در خانه را به دسته‌های مختلف مانند “استفاده روزانه”، “گاهی استفاده می‌شود”، و “استفاده نمی‌شود” تقسیم کنید.

دور انداختن: هر چیزی که به آن نیاز ندارید یا مدت طولانی است که استفاده نکرده‌اید را دور بیندازید یا اهدا کنید.

ترتیب نظم دادن

2. ایجاد فضاهای ذخیره‌سازی مناسب بخصوص برای کودکان

استفاده از قفسه‌ها و کمدهای دیواری برای ذخیره‌سازی بهینه می تواند در نظم دادن و حفظ این نظم بسیار موثر باشد. استفاده از جعبه‌ها و سبدها برای ذخیره‌سازی اشیای کوچک و جلوگیری از پراکندگی آن‌ها. بهتر است بخصوص برای وسایل کودکان از جعبه های نظم دهنده استفاده کنید. چیدمان اسباب بازی های بچه ها وقتی مرتب باشد کودکانتان برای پیدا کردن اسباب بازی دلخواه خود تمام اسباب بازی های خود را زمین نمی ریزند.

3. سازماندهی بر اساس استفاده

دسترسی آسان: اشیایی که به صورت روزانه استفاده می‌شوند باید در دسترس قرار گیرند. برای مثال، لوازم آشپزخانه‌ای که بیشتر استفاده می‌شوند باید نزدیک به محل پخت و پز باشند.

دسته‌بندی: اشیا را بر اساس نوع و کاربردشان دسته‌بندی کنید. مثلاً کتاب‌ها را بر اساس موضوع یا نویسنده مرتب کنید.

4. رعایت نظم و انضباط

رعایت زمانبندی: زمان‌بندی منظم برای مرتب کردن خانه به صورت دوره‌ای بسیار در تمیز نگه داشتن خانه و تمیز ماندن آن نقش دارد. برای مثال هفته ای یک بار خانه را به صورت اصولی مرتب کنید و بعد از آن به صورت روزانه فقط شلوغی های جاری را جمع کنید. با این روش نظم دادن به خانه محیط داخلی خانه به صورت مداوم تمیز خواهد بود.

عادات خوب: ایجاد عادات خوب مانند قرار دادن اشیا در جای خود بعد از استفاده، تمیز کردن سریع لکه‌ها و برداشتن آشغال یا ظروف کثیف را بین اعضای خانواده جابیندازد، در تمیز ماندن خانه برای مدت طولانی تر موثر است.

5. استفاده از تکنیک‌های خاص

روش کانماری : این روش پیشنهاد می‌کند که تنها اشیایی را نگه دارید که حس خوشی یا خاطره خوبی به شما می‌دهند. و از نگه داشتن وسایل غیرضروری یا وسایلی که فکر می کنید شاید روزی به کارتان بیایید خودداری کنید.

روش پنج‌سین : این روش از صنعت بهره‌وری ژاپنی آمده و شامل پنج مرحله است: تفکیک ، نظم‌دهی، تمیز کردن، استانداردسازی ، و انضباط. اگر بخواهید از این روش خانه را تمیز کنیم باید اول جای هر وسیله را به صورت تفکیکی مشخص کنید. سپس بهترین چیدمان را برای وسایل مربوط در هر منطقه در نظر بگیرید به گونه ای که یک نظم دائمی برای هر منطقه از خانه حاکم باشد و به صورت مستمر اقدام به تمیزی مکان مذکور کنید. در مرحله ی استاندارسازی شما باید به این نکته توجه کنید که آیا قابلیت چینش یا چیدمان بهتری برای مکان مذکور وجود دارد یا خیر؟ و در نهایت همه ی اعضای خانواده را به رعایت انظباط هر منطقه ملزم کنید.

بیشتر بدانید: کابینت پی وی سی PVC

تمیز کردن خانه

این اصل به معنی سخت گیری بیش از حد نیست و هر خانه ای در بازدهی از زمان دچار بی نظمی و شلوغی خواهد شد. علی الخصوص اگر کودک زیر چهار سال این بی نظمی طبیعی است و نباید خود را بخاطر آن سرزنش کنید.

6. بهینه‌سازی فضا

با استفاده از قفسه‌های دیواری و آویزها به صورت عمودی می‌توانید فضای بیشتری در خانه برای ذخیره سازی ایجاد کنید.  استفاده از مبلمان که قابلیت تبدیل و استفاده چندمنظوره دارند، مثل تخت‌های تاشو یا میزهای چندکاره می تواند در عین کارایی بالا، فضای کمتری را آشغال کند و نظم بیشتری به خانه ببخشد.

7. حفظ زیبایی و سادگی

استفاده از سبک های ساده و مینیمالیستی بر سادگی و کاهش اشیای غیرضروری تاکید دارد می تواند سبب خلوت تر و منظم تر نشان دادن خانه شوند. همچنین رنگ‌های ملایم و روشن در داشتن یک خانه آرامبخش و منظم موثر هستند. برای اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر رنگ ها در طراحی داخلی خانه مقاله تاثیر رنگ در دکوراسیون را مطالعه کنید.

8. ایجاد یک برنامه منظم

نظم دادن به خانه اصلی است که از برنامه‌ریزی منظم و درست ناشی می شود. اگر برای انجام کارهای کوچک به صورت روزانه و کارهای بزرگتر به صورت هفتگی برنامه داشته باشید. علاوه بر اینکه کارهایتان بدون استرس انجام می شود می توانید خانه ی منظمی نیز داشته باشید.

کمک گرفتن از کودکان در تمیز کردن خانه

برنامه ریزی و تقسیم وظایف بین اعضای خانواده برای جلوگیری از تجمع کارها نیز روش موثر دیگری است که علاوه بر اینکه شما را خسته و نا امید نمی کند باعث نظم دادن به خانه می شود.

با استفاده از این اصول و تکنیک‌ها می‌توانید خانه‌ای مرتب و منظم داشته باشید که به بهبود کیفیت زندگی و افزایش آرامش ذهنی شما کمک می‌کند.