انتخاب دوش گرفتن سریع یا حمام آب گرم به ترجیحات شخصی شما و زمانی که دارید بستگی دارد. در حالی که همیشه باید نظافت را رعایت کنید و حمام را در الویت قرار دهید، نظرات درباره ی چگونگی حمام گرفتن متفاوت است. دوش گرفتن و حمام هر کدام مزایا و معایب خود را دارند، به این معنی که یکی از آنها می تواند انتخاب بهتری نسبت به دیگری برای شما باشد. در اینجا قصد داریم مقایسه ای بین روش های حمام کردن و مضرات حمام طولانی را بیان کنیم.

مضرات حمام طولانی

دوش در مقابل مضرات حمام طولانی

در حالی که حمام ممکن است بهترین انتخاب برای افرادی با پوست حساس یا خشک نباشد، اما می تواند مزایای دیگری نیز داشته باشد. وقتی چیزهایی مانندشیر، مخلوط بلغور جو دوسر و سایر افزودنی ها را به وان حمام خود اضافه می کنید، حمام شما می تواند جوان کننده باشد. برخی از این محصولات همچنین به تسکین علائم برخی از بیماری های پوستی کمک می کنند. اگر از مواد افزودنی در حمام خود استفاده می‌کنید، با استفاده از آب گرم و استفاده از مرطوب‌کننده بعد از حمام، از خشکی پوست خود محافظت کنید.

در حالی که اهمیت حمام کردن چندین روز در هفته، اگر نه روزانه، برای سلامت و بهداشت کلی شما حیاتی است، صرف زمان زیاد یا ناکافی در حمام می‌تواند منجر به مشکلاتی برای پوست شما شود.

عوارض دوش گرفتن طولانی مدت

در حالی که یک دوش طولانی و آب گرم ممکن است بهترین راه برای نوازش بدن شما به نظر برسد، دوش گرفتن بیش از حد ممکن است پوست را کم آب کند. هدف از دوش گرفتن آبرسانی و تمیز كردن پوست است، اما دوش آب گرم برای مدت طولانی مشکلات متعددی را برای پوست شما ایجاد می کند که در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

دوش گرفتن طولانی می‌تواند به چندین طریق بر سلامت پوست و بدن تأثیر منفی بگذارد.

 1. خشکی پوست: دوش گرفتن طولانی‌مدت، به ویژه با آب داغ، می‌تواند چربی‌های طبیعی پوست را که به حفظ رطوبت و نرمی آن کمک می‌کنند، از بین ببرد. این امر منجر به خشکی، خارش و تحریک پوست می‌شود.
 2. خارش پوست: خشکی پوست ناشی از دوش گرفتن طولانی می‌تواند منجر به خارش و ناراحتی پوست شود.
 3. افزایش احتمال التهاب و اگزما: خشکی و از بین رفتن چربی‌های محافظ پوست می‌تواند به افزایش احتمال التهاب و بروز اگزما (درماتیت آتوپیک) منجر شود.
 4. تخریب لایه محافظ پوست: دوش گرفتن طولانی با آب داغ می‌تواند به تخریب لایه محافظ پوست (لایه شاخی) منجر شود، که وظیفه محافظت از پوست در برابر عوامل خارجی را دارد.
 5. تشدید مشکلات پوستی موجود: افرادی که مشکلات پوستی مانند آکنه، اگزما، یا پسوریازیس دارند، ممکن است با دوش گرفتن طولانی شاهد تشدید علائم این مشکلات باشند.
 6. افزایش مصرف آب و انرژی: دوش گرفتن طولانی نه تنها برای پوست مضر است، بلکه به دلیل مصرف زیاد آب و انرژی می‌تواند از نظر زیست‌محیطی و اقتصادی نیز زیان‌آور باشد.

پیشنهاد مطالعه: نظم دادن به خانه

مضرات حمام طولانی برای پوست

برای حفظ سلامت پوست و بدن، توصیه می‌شود مدت زمان دوش گرفتن را کوتاه کرده و از آب ولرم به جای آب داغ استفاده کنید. همچنین، استفاده از مرطوب‌کننده‌ها بعد از دوش گرفتن می‌تواند به حفظ رطوبت پوست کمک کند.

برای حفظ رطوبت، پوست بهتر است از مرطوب کننده بدن بعد از هر بار دوش گرفتن استفاده کنید، زیرا باعث می شود آب (هیدراتاسیون) در پوست بماند و از آن خارج نشود.

عوارض دوش های کوتاه

اگر شستشوی بیش از حد عواقبی دارد، می توان گفت که دوش گرفتن کم نیز مشکلاتی را ایجاد می کند. به طور کلی، زیر دوش رفتن کوتاه ممکن است به طور کامل پوست را تمیز نکند.

همه ما باکتری‌ها و ارگانیسم‌های طبیعی داریم که روی پوست ما زندگی می‌کنند، و این باکتری ها از پوست ما در برابر آسیب محافظت می‌کند. اگر تعادل رشد این باکتری های پوستی بهم بخورد و باکتری های بیشتری بر سطح پوست رشد کنند، ممکن است خطر عفونت پوست را افزایش دهد – البته در صورت عدم شستشوی مداوم پوست، خطر بوی بدن را نیز نیر نمی توان نادیده گرفت.

نحوه صحیح دوش گرفتن

کاری که در حمام انجام می دهید به اندازه دفعات دوش گرفتن و مدت زمانی که اجازه می دهید آب به پوست شما نفوذ کند اهمیت دارد.  راه‌های زیادی برای دوش گرفتن وجود دارد، اما ساده‌ترین و ملایم‌ترین راه استفاده از دست‌هایتان است. مراحل دوش گرفتن ملایم به ترتیب زیر است:

 • بدن را با آب گرم، اما نه داغ خیس کنید
 • از یک تکه صابون ساده یا پاک کننده مایع استفاده کنید.
 • با دستان خود کف درست کنید و بدن را با کف آن بشورید.
 • 5 تا 10 دقیقه دوش بگیرید.
 • بعد از خشک شدن از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.